Hoş Geldiniz
Hızlı ve güvenli alışverişe giriş yapın!
Henüz Üye Değil Misiniz?
Kolayca üye olabilirsiniz!
Zeytin Çekirdeği Yutmak
02.01.2024 08:27
Zeytin Çekirdeği Yutmak

Zeytin Çekirdeği Yutmak


Zeytin çekirdeği yutmak konusunda bir iki düşünce vardır. Kültürümüzde önemli bir yeri olan zeytin, kahvaltı sofralarının ve salataların değişmeyen lezzetlerinden biridir. Zeytin, lezzetli olmasının haricinde yaprağından çekirdeğine içermiş olduğu mineral ve vitaminler sayesinde insan sağlığından büyük fayda sağlar.

Son zamanlarda birçok kişi web sitelerinde ‘zeytin çekirdeği yutulur mu, zeytin çekirdeği faydalı mı, zeytin çekirdeği mide de eriyor mu” şeklinde aramalar yapar. Zeytin çekirdeğini faydalı olup olmadığı beslenme uzmanları tarafından da netleşmeyen bir konudur. Zeytin çekirdeğini yutmanın halk arasında faydalı olduğu düşüncesi daha baskın olsa da bazı uzmanlar, zeytin çekirdeği yutmanın zararlı olduğu görüşünü savunur.
 
Kimi beslenme uzmanları ise zeytin gibi zeytin çekirdeği de insan sağlığı açısından birçok fayda barındırır ve günde iki ila beş tane olacak şekilde çekirdeği yutmanın zararlı olmadığını savunurlar. Günlük belirli miktarda zeytin çekirdeği yutmak insan sağlığına zarar vermez hatta vücut için yararlıdır  görüşüne sahip olanların sayısı da çoktur. Zeytin çekirdeğinin yararlı olduğunu söyleyen beslenme uzmanları, zeytin çekirdeği yutulduğu zaman bağırsakların tıkanmadığını yutulan zeytin çekirdeğinin vücutta  yer alan enzimler ve mide asitleri sayesinde eridiğini belirtmiştir. Bu nedenle zeytin çoğu kişi zeytin çekirdeği yutar. 

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?
Ülkemizin önemli beslenme uzmanları arasında yer alan Prof. Dr. Canan Karatay, hergün belirli oranlarda zeytin çekirdeği yutmak vücut sağlığı için de gereklidir tezini savunmuştur. Uzman doktorlara göre, zeytin çekirdeği de hergün tavsiye edilen miktarda tüketildiğinde en az zeytin kadar faydalıdır. Beslenme uzmanları, zeytin çekirdeğinin faydalarını şu şekilde sıralamıştır; 
    • Zeytin çekirdeği yutmak, mide ve bağırsak rahatlamasını sağlayıp, kabızlık problemini ortadan kaldırır. 
    • Halk arasında basur olarak adlandırılan hemoroit rahatsızlığını tedavi etme özelliği ile de dikkat çeker. .
    • Günde 5-6 adet zeytin çekirdeği yutmak, vücuttaki kötü huylu kolesterolün düşmesini sağlar.
    • Kanserojen hücre oluşması riskini azaltıp, vücudunuzun daha dirençli olmasına yardımcı olur. 
    • Kahvaltıda yutulan 1-2 zeytin çekirdeği, sindirim sisteminin güçlenmesini sağlar ve selüloz içeren çoğu yiyeceğin sindirimini daha kolay hale getirir.
ZeytinAna Taş Baskı Zeytinyağı, Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Gemlik Zeytini Lezzetlerinizi Gemlikten Kapınıza Sunar
Oluşum Süresi : 0.03