Hoş Geldiniz
Hızlı ve güvenli alışverişe giriş yapın!
Henüz Üye Değil Misiniz?
Kolayca üye olabilirsiniz!
Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır ? Yeşil Zeytin Tarifi
16.01.2024 07:42
Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır ? Yeşil Zeytin Tarifi

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır 
 

Lezzeti ve görüntüsüyle dikkat çeken yeşil zeytin nasıl yapılır ve çeşitleri nelerdir merak edilir. Yeşil zeytin, çoğu besleyici maddeyi içerir. Bu, vücut için faydalı olan mineral ve vitaminler ile sağlıklı yağlar gibi önemli olan maddelerdir. Bunları yeşil zeytin tüketerek almak, genel sağlığı olumlu yönde etkiler. Zeytin, daha çok yararlı olan yağlar açısından zengin bir üründür. 
 

Yeşil Zeytin Nedir?

 
Yeşil zeytin, olgunlaşmaya gerek duyulmayan, özellikle kızarma ve kıvırcıklaşma olmadan önceki hali ile hasat edilen zeytin türüdür. Bu hali ile çoğu kişinin sofrasına ulaşır. Siyah zeytine kıyasla çok daha erken bir süreçte  toplanan yeşil zeytinler, olgunlaşmadığından dolayı çok daha meyvemsi tat da kabul edilebilir. Ağaç üstünde çok daha uzun süre kalan siyah zeytin, yeşil zeytine kıyasla çok daha az meyvemsi tada sahipken, yeşil zeytin daha soft ve yumuşak bir tat alır.
Bu nedenle de en fazla tüketilen zeytin çeşitleri arasında yer alır. Hem siyah hem de yeşil zeytin esasında aynı ağaçtan yetişir, siyah zeytin erken hasat ürünü olmadığından dolayı ağaçta daha uzun süre boyunca bekler. Bekledikçe de rengi kırmızıyken yavaş yavaş siyaha doğru döner. Ancak yeşil zeytin henüz tam olarak yetişmediğinden dolayı, rengi yeşil olarak kalır. Yeşil zeytin nasıl yapılır ve çeşitleri genel olarak merak edilir. 


Kırma Yeşil Zeytin Nedir? 


Türkiye iklimi ve coğrafi koşulları nedeniyle dünyada zeytin üretiminde ilk sıralarda bulunur. Ülkemiz de  farklı bölgelerinde yer alan zeytin ağaçlarından değişik zamanlarda toplanan zeytin meyvesinin farklı biçimlerde işlenmesi sonucu, zeytin çeşitliliği de son derece zengindir. En çok tüketilen zeytin türlerinden biri de elbette yeşil zeytinlerdir.
Dalından erken hasat zamanında toplanan yeşil zeytinler, gıda markaları tarafından farklı olarak işlenmesi ile sofralara gelir. Ülkemizde genel olarak kırma usulüyle tüketilen yeşil zeytin çeşitleri, lezzeti ile hem kahvaltı hem de ara öğünlerde keyifli bir şekilde tüketilen gıda maddelerinden biridir. Kırma zeytin, toplanan zeytinlerin taş veya çekiç gibi değişik kırma araçları ile üstüne vurularak kırılması ile üretilir. Kırma işleminin ardından zeytinler, suyun içinde bir süre bekletilir. Su, belirlenen aralıkla değiştirilir. 


Salamura Yeşil Zeytin Nedir? 


Zeytinlerin yenilme olgunluğuna erişmesi ve korunması için gerektiği zaman gıda katkı maddeleri de eklenerek hazırlanan belirli derişimdeki tuzlu su çözeltisi salamura olarak adlandırılır. Salamura siyah zeytin , ham zeytinden el de edilir. Kolay olarak görülse de biraz meşakkatli bir iştir, süreci takip etmek ve beklemek önemlidir. İlk olarak zeytinleri yıkayıp hazırlamak gerekir. 


Yeşil Zeytinin Salamura Suyu Nasıl Hazırlanır?


Yeşil zeytin nasıl yapılır diye merak edenler; 1 litre suya 1 yemek kaşığı limon tuzu ekleyerek 4 yemek kaşığı kaya tuzunu da koyularak zeytinlerin tatlanması sağlanır. Bu metodla zeytinler çok güzel olacaktır. Kullanım esnasında kahvaltı tabağına kıyarak, üzerine zeytinyağı ve limonun suyu sıkılıp servis edilir. Yeşil zeytin denildiği zaman salamura akla gelir. İster hazır olarak satın alabilir, isteseniz kendiniz kurabilirsiniz. 


Yeşil Zeytinin Erimemesi İçin Ne Yapmak Lazım?


Salamura zeytin yapmak isteyenler bazı püf noktalarına dikkat etmelidir. Zeytinleri pet şişelere veya kavanozlara koyarken 5 kg zeytine 1 çay bardağı civarı kaya tuzu ilave etmeye dikkat edilmelidir. Eklenecek olan bu tuz, hem zeytinlerin daha lezzetli olmasını hem de çok daha uzun zaman boyunca bozulmadan kalmasını sağlar ve kolay kolay yumuşamaz. Erime denilen olay zeytinler de genel olarak görülür. Buna özellikle dikkat edilmesi gerekir. 


Yeşil Zeytin Nerede Yetiştirilir?


Yeşil zeytin, daha çok Akdeniz iklimininin hakim olduğu bölgelerde yetişir. İdeal olarak, güneşli, ılıman ve sıcak iklim şartları, zeytin ağaçlarının daha çabuk büyüyerek olgunlaşması için gereklidir. Yunanistan, İspanya, Türkiye, İtalya, Güney Fransa, Portekiz ve diğer birçok ülke yeşil zeytinin ana yurdu olarak kabul edilir. Aynı zamanda bazı Orta Doğu ülkeleri de zeytin ağaçlarının yaygın olarak yetiştiği bölgelerdir. Tunus, Cezayir ve Fas gibi Kuzey Afrika ülkeleri, yeşil zeytinin yoğun yetiştiği bölgelerdir. Ülkemizde de yeşil zeytinin yararları çok olduğu için ve lezzetli olduğu için birçok yetiştirme bölgesi bulunur. 

ZeytinAna Taş Baskı Zeytinyağı, Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Gemlik Zeytini Lezzetlerinizi Gemlikten Kapınıza Sunar
Oluşum Süresi : 0.03