Hoş Geldiniz
Hızlı ve güvenli alışverişe giriş yapın!
Henüz Üye Değil Misiniz?
Kolayca üye olabilirsiniz!
Enginar Buzlukta Dondurucuda Nasıl Saklanır?
02.01.2024 08:27
Enginar Buzlukta Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Enginar Buzlukta Dondurucuda Nasıl Saklanır?


Çabuk bozulan sebzelerden olan enginar buzlukta dondurucuda nasıl saklanır? Enginar sağlık açısından vücuda çok yararlı bir besindir. Bu yüzden de yaz ve kış aylarında yenilmesi gereken doğal bir besin olarak tanımlanır. Enginarı özellikle buzlukta saklamak için yapılması gereken birkaç işlem vardır. Eğer 6 tane enginar saklamak istiyorsanız buna göre malzemeler şunlardır; bir tatlı kaşığı kaya tuzu, bir buçuk adet sıkılmış limon suyu, 6 adet büyük boy çanak enginar. 

Enginarı Buzlukta Saklamak

Enginarı tüketmeyi çok sevenlerin enginarı buzlukta saklamak için yapması gerekenler oldukça basittir. Öncelikle enginarı buzlukta saklamak istiyorsanız, derim bir tencere içine su koyup kaynamaya bırakınız. Kaynayan suyun içine bir buçuk adet sıkılmış limon suyu dökün ve hemen arkasına bir tatlı kaşığı kaya tuzunu ekleyin. Bu karışımı güzelce karıştırın. Bu karışım fokur fokur kaynamaya başladıktan sonra 6 adet büyük boy çanak enginarınızı koyun. Bu kaynayan su içinde 2 ila 3 dakika boyunca enginarlarınızı güzelce haşlayın. 
Kaynamayan suya enginarlarınızı kesinlikle atmamaya özen gösterin. Bunun sebebi ise kaynamış su da enginarlarınızın hepsinin kararacak olmasıdır. Derin bir kabın içerisine bol bir şekilde buzlu su koyun. Koyduğunuz suyun içerisine haşlanmış enginarlarınızı süzerek hemen içine atın. Enginarlarınızı bu suyun içerisinde bir dakika bekledikten sonra suyunu süzüp enginarlarınızı kuru bir bez ya da kâğıt havlu ile kurulayın. Bu noktada iyice suyunun alınması gerekmektedir. Sonrasında hava almayan bir poşetin içerisine koyup ağzını sıkıca kapatın. 
Bu şekilde buzluğa atabilirsiniz. Dondurucuda enginar saklamak için ise yine aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde enginarlarınız 6 ile 8 ay boyunca hiçbir şekilde bozulmadan buzlukta kalabileceklerdir. Bu süre boyunca enginarlarınızı düzenli olarak tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca enginarları biraz daha fazla yapmak istiyorsanız aynı tarifi malzemeleri arttırıp aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Bu şekilde enginarların hiçbir şekilde bozulmadan bozukta ya da derin dondurucuda rahatlıkla saklayabilirsiniz. Herkesin bildiği üzere enginar oldukça faydalı bir besindir. Enginarı bu şekilde saklayarak düzenli tüketim yapmanız sağlığınız açısından oldukça önemli bir unsurdur.
ZeytinAna Taş Baskı Zeytinyağı, Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Gemlik Zeytini Lezzetlerinizi Gemlikten Kapınıza Sunar
Oluşum Süresi : 0.02