Hoş Geldiniz
Hızlı ve güvenli alışverişe giriş yapın!
Henüz Üye Değil Misiniz?
Kolayca üye olabilirsiniz!
Kayısı Kurusu Nasıl Yapılır?
02.01.2024 08:27
Kayısı Kurusu Nasıl Yapılır?

Kayısı Kurusu Nasıl Yapılır?


Kayısı severlerin özellikle çok sevdiği kayısı kurusu nasıl yapılır? Yazın gelişini simgeleyen kayısı özellikle Haziran ve temmuz aylarının vazgeçilmez bir meyvesidir. Demir bakımından oldukça zengin olan kayısı aynı zamanda diyet yapanlar için de en uygun meyvelerden bir tanesidir. Yüksek oranda lifi içermekte ve aynı zamanda tatlımsı bir yapıdadır. Metabolizmayı hızlandırarak diyet yapanlar için ideal bir meyve olduğu söylenebilir. Bunların yanında kan basıncını dengeler ve göz sağlığını da korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda kayısı kısa sürede kurtulabilen meyveler arasında bulunmaktadır. Evde rahatlıkla kurabileceğiniz bir meyve türüdür.

Evde Kayısı Kurusu

Güneşte veya fırında kurutulabilen evde kayısı kurusu oldukça basit yapılabilmektedir. Kayısı en başta doğal bir meyve olduğundan dolayı güneşte çok çabuk kurutulabilmektedir. Kayısıyı kurutmak için en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi güneş ışınlarıyla kurutma yöntemidir. Öncelikle istediğiniz miktarda kayısıyı kurutmak için çok sert ya da çok yumuşak olmayan kayısılardan yapmanız gerekmektedir. 
Güneş gören bir yere temiz bir bez sererek kayısının çekirdeklerini çıkartmadan bu bez üzerinde 3 ila 4 güne yakın bir şekilde bekletmeniz gerekmektedir. 3 ila 4 günün sonunda kayısılara eliniz ile hafifçe bir bası uygulayarak suyun çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer çok az miktarda bir su çıkıyorsa elinizle sap kısmından çekirdeklerini çıkartın. Çekirdeklerini çıkarttıktan sonra 5 ila 10 gün arasında güneşte bekletmeye devam edin. Bu şekilde kayısı kurunuz hazır olacaktır. Eğer ipe dizerek kurutmak istiyorsanız öncelikle kayısı çekirdeklerini çıkartın bol suyla yıkayın ve ondan sonra ufak delikler açarak ipten geçirin ve güneş alan bir yere asın. 
Bunun yanında fırında kayısı kurusu yapmak istiyorsanız ise kayısıları ortadan ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkartın. Fırın tepsinizi hazırlayarak üzerine yağlı kağıtlar serin. Kayısıları üzerine dizdikten sonra önceden ısıtılmış 70 derecelik fırına verin. Ara sıra kayısıları çevirerek yaklaşık 6 ila 7 saat kadar fırında bekletin. Kayısılar bu sürede yavaş yavaş suyunu kaybedip kurumaya başlayacaktır. Süreyi azaltmak istiyorsanız fırının derecesini yükseltmeyin burada önemli olan kayısıların doğru ısıda kurtulmasıdır.
ZeytinAna Taş Baskı Zeytinyağı, Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Gemlik Zeytini Lezzetlerinizi Gemlikten Kapınıza Sunar
Oluşum Süresi : 0.02