Hoş Geldiniz
Hızlı ve güvenli alışverişe giriş yapın!
Henüz Üye Değil Misiniz?
Kolayca üye olabilirsiniz!
Taş Baskı Zeytinyağı Nedir, Nasıl Üretilir, Özellikleri Nelerdir?
02.01.2024 08:27
Taş Baskı Zeytinyağı Nedir, Nasıl Üretilir, Özellikleri Nelerdir?

Taş Baskı Zeytinyağı Nedir, Nasıl Üretilir, Özellikleri Nelerdir?

Taş baskı zeytinyağı günümüzde doğal beslenmeye özen gösteren herkesin ilk sırada kullanması gereken ürünler arasında yer almaktadır. Geçmişi oldukça eski zamanlara dayanan bir teknikle üretilen bu zeytinyağının sayısız faydaları ise günümüzde hala yaygın olarak tercih edilmesini sağlamaktadır. Üretiminde tercih edilen yöntemlerle diğer fabrikasyon zeytinyağlarından ayrılmaktadır.

Taş baskı zeytinyağı aynı zamdan zeytin sütü olarak da tanımlanmaktadır. Oldukça zahmetli bir sürecin adından üretilen bu zeytinyağının günümüzde kullanım alanları da oldukça geniştir. Üretim yöntemlerine göre taş baskı zeytinyağı özellikleri ve faydaları ise yüzyıllardır kullanımının devam etmesini sağlamaktadır.

Taş baskı zeytinyağı ile soğuk sıkım arasındaki fark temelde üretim yöntemlerine göre ortaya çıkmaktadır. Soğuk sıkım zeytinyağı, erken hasat zeytinlerinden üretilmektedir. Toprağa düşmeden toplanarak aynı gün içinde öğütülür ve zeytinyağı halini alır. Diğer zeytinyağlarından ayrılmasını sağlayan bu tür özellikleri dikkat öekmektedir.

Taş baskı zeytinyağı, oleik asit cinsinden yağ asit oranı makismum %0,8 olan ve zeytinlerin taş haznelerde öğütülerek hamur haline getirilmesinin ardından özel torbalarda presleme sonucu elde edilmektedir. Üretim süreci uzmanlık ve deneyim gerektirmektedir. Taş baskı zeytinyağı daha koyu renkli ve yoğun bir aromaya sahiptir.

Taş Baskı Zeytinyağı Özellikleri Nelerdir?

Taş baskı zeytinyağı sahtekarlığı son dönemde artış gösterdiği için doğal beslenmek isteyen ve orijinal taş baskı zeytinyağı tüketmek isteyenler tarafından özellikleri araştırılmaya başlamıştır. Temel özelliklerine bakılarak gerçek taş baskı zeytinyağının anlaşılması mümkündür. Biraz tecrübe ve biraz teknik bilgiyle satın alacağınız taş baskı zeytinyağının gerçek olup olmadığını anlamak mümkündür.

Taş baskı zeytinyağının özellikleri kısaca şöyle sıralanabilir:

Hiçbir katkı ya da koruyucu madde içermemelidir.

Serbest yağ asidi en çok %0,8 oranında olmalıdır.

5 °C altında donma özelliği gösterebilir.

Koyu renkli ve yoğun bir aromaya sahiptir.

Son derece lezzetli ve sağlıklı bir ürün olan taş baskı zeytinyağı, görünümü ve lezzetiyle nerdeyse ilk bakışta bile ayrıt edilebilmektedir.

Taş Baskı Zeytinyağı Nasıl Üretilir?

Taş baskı zeytinyağı üretimi oldukça zahmetli bir sürece sahiptir. Diğer zeytinyağlarından taş baskı üretim tekniği ile üretilen zeytinyağlarını ayıran temel özellik tamamen tercih edilen bu üretim tekniklerinden kaynaklanmaktadır. Geleneksel zeytinyağı olarak da bilinen taş baskı zeytinyağı, taş haznelerde ezilerek üretildiği akla gelse de iyi bir öğütme süreci sonrasında üretilmektedir.

İyice öğütülen zeytinler hamur kıvamına geldikten sonra özel torbalara – çuvallara konulur. Özel torbalara konulan hamur kıvamındaki zeytinler presleme aşamasına geçer. Yavaş bir şekilde preslenen zeytinler hem zeytinyağı hem de zeytin içindeki kara suyu ayrıştırmaktadır. Bu süreç sonunda en önemli aşamalardan olan damıtılma aşamasına geçer. Bu aşamada ortaya oldukça aromalı ve lezzetli bir yağ ortaya çıkmaktadır.

Soğuk sıkım taş baskı zeytinyağı koyu yeşil renkte ve yoğun bir aroma ile dikkat çekmektedir. Geleneksel yöntemlerle üretilmesi nedeniyle temel bir uzmanlık gerektirmektedir. Hasat edilen zeytinlerin bozulmasını engellemek adına taşıma sırasında zeytinler hava alır. Depoda bu zeytinlerin tutulması için maksimum süre ise 24 saat ile sınırlıdır. Öğütme sırasında da hız ve profesyonellik göz önünde tutulur.

Taş Baskı Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Taş baskı zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Hem taş baskı zeytinyağının özellikleri hem de faydaları bu ürünün yaygınlaşmasında ve günümüzde de tercih edilmesine önemli bir etkendir. Faydaları ise kısaca şöyledir:

Cilt sağlığını destekler,

Karaciğer ve kalp dostudur,

Sindirim sistemine iyi gelir,

Hücre onarımına yardımcıdır vb.

ZeytinAna Taş Baskı Zeytinyağı, Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Gemlik Zeytini Lezzetlerinizi Gemlikten Kapınıza Sunar
Oluşum Süresi : 0.02