Hoş Geldiniz
Hızlı ve güvenli alışverişe giriş yapın!
Henüz Üye Değil Misiniz?
Kolayca üye olabilirsiniz!
Zeytin Nasıl Yetiştirilir ?
02.01.2024 08:27
Zeytin Nasıl Yetiştirilir ?

Zeytin nasıl yetiştirilir sorusu, özellikle bu ağaçlardan bahçelerine ekmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla sorulur. Bu nedenle cevabının bulunması ve daha sonrasında da etkili bir şekilde ekim- dikim sağlanması önemlidir. Zeytin ağacı her ne kadar ılıman ortamlarda yetiştirilse de yine de kolay yetiştirilen bir ağaçtır. Bu ağacın ekildikten sonra bakımının dikkatli yapılması sonrasında herhangi bir sorun meydana gelmez. Ortalama ömrü 100 yıl olduğu bilinen bu ağacın ömrünün uzatılması mümkündür.

Özellikle bakımı kolay olması nedeniyle her bahçede görülmesi mümkün olan ağaçlardandır. Sıklıkla Ege ve çevresinde görülen bu ağaçların dikkatli bakım yapılması sonrasında herhangi bir sorun meydana gelmez.

Uygun bir dönemde ekilmesi ve bakımlarının yapılması sonrasında en az 4-5 yıl sonra meyve verecek duruma gelir. Farklı türlerinin de bulunması nedeniyle de özellikle tercihlerin de farklı olduğu belirtilir. Kişiler tarafından da düzenli bir şekilde ekimlerin sağlanması dışında Ekim ya da mart aylarında olması da önemli olmaktadır.

Zeytin Ağacı Özellikleri

Zeytin ağacı birçok antioksidan özelliğe sahip olan bir ağaçtır. Bu nedenle bahçelerde bulunması sonrasında çeşitli hastalıkların giderilmesi de mümkündür. Yazı sıcak kışı sert ve soğuk bölgelerde yetiştirilebilen bu ağaçların suya direnci de fazladır. Bu şekilde yapılacak olan işlemler sonrasında herhangi bir sorun meydana gelmeksizin işlemlerin etkili bir sonuç vermesi de sağlanır.

Tabi ki suyu az vermek mahsullerin de kötü olmasına sebep olur. Bu nedenle bakımlarının dikkatli yapılması gerekliler arasında yer alır.

Özellikle bu ağacın birçok solunum rahatsızlıklarının giderilmesine katkı sağladığı bilindiği için ekilmesi önemlidir. Düşük rakımlı yerlerde daha rahat bir şekilde yetişen bu ağaç çevresini de temizler.

Zeytin Ağacı Bakımı

Zeytin ağacı bakımı, özellikle diğer ağaçlara göre daha kolaydır. Ayrıca toprak seçmeyen bu ağacın kolay şekilde yetiştirilmesi ve ürün vermeye başlaması mümkündür. Herhangi bir sorun meydana gelmeksizin işlemlerin gerçekleştirilmesi sonrasında bu ağacın belirli bir şekilde mahsul vermesi sağlanır. Ayrıca bu ağaç eğer bir yıl iyi mahsul vermişse diğer yıl kendini dinlendirdiği de bilinir. Bu nedenle bu sürelere dikkat edilmesi gerekir.

ZeytinAna Taş Baskı Zeytinyağı, Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Gemlik Zeytini Lezzetlerinizi Gemlikten Kapınıza Sunar
Oluşum Süresi : 0.02